• Home
  • YAZI
  • Avrupa’nın Adrenalin ve Neşe Dolu Tema Parkları
InYAZI

Avrupa’nın Adrenalin ve Neşe Dolu Tema Parkları

Her dakika mail kontrolü, her gün toplantılar, hep aynı ciddiyet! N’oluyo ya? Nerede bizim G kuvvetimiz? Hani nerede iç organlar yer değiştirirken gelen şiddetli gülme krizleri? Bu ciddiyeti ayaklar altına alacak 5 yer biliyorum…

 

Europa Park, Almanya

Almanya’nın Rust kentinde yer alan ve Avrupa’nın Disneyland Paris’den sonra en popüler ve en büyük olan eğlence parkı. Rust kenti, Freiburg yakınlarında. Fransa’nın Strasbourg kentine de çok yakın bir konumda. Bu iki şehirden otobüs veya tren ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Ulaşım hakkında detaylı bilgi için buraya buyrun.

Ne? 13 farklı roller coaster mı? Üstelik içlerinden bir tanesi 2,5 saniyede 100 kilometre hıza ulaşıyor. Yani yılda boşuna yaklaşık 5.5 milyon ziyaretçi almıyor bu park. Ocak, Şubat ve Mart ayları dışında her ay açık. O soğuklarda bu hızlara çıksak donardık zaten. Toplamda 70 adet kafe, bar ve restoran bulunuyor. Bu restoranlarda hemen hemen tüm dünya mutfakları var. Yunan, Fransız, İtalyan, İspyanyol, Uzakdoğu, Amerikan… Ancak maalesef Türk restoranı yok. Olsun, Almanya’nın geri kalanında yeterince dönerimiz dönüyor.

Parka şu ana kadar yapılan yatırım yaklaşık 700 milyon Euro. Hayır, yanlış yazılmadı. Roller coaster peşine buralara kadar geldik, şimdi akşam akşam nasıl döneceğiz diye düşünmeye gerek olmayacak çünkü parkın içerisinde tam 5 farklı otel bulunuyor. O 700 milyon Euro şimdi biraz daha anlamlı gelmeye başladı değil mi? Hepsi 4 yıldızlı olan otellerin 3 kişilik odada ortalama fiyatları tercihlerinize göre çok değişken. €72- €450 arasında. Çocuklar burada kalalım diye ısrar edeceklerdir, ailelere kolaylıklar. Burada otel tavsiyemiz: ”Hotel El Andaluz”. Çok sıcak bir dekorasyon ve hizmet! Otelin detaylı fiyat ve oda bilgisine ulaşmak için buraya tık.

Parkın içerisinde çok sayıda tematik alan yaratılmış. Bu alanlar genelde ülkelere göre tasarlanmış. Portekiz, Yunanistan, İngiltere, Almanya, İzlanda, İrlanda, Rusya, İskandinavya… Bu tematik alanlarında içerisinde farklı konseptler oluşturulmuş durumda. Örneğin, İngiltere alanında ”Crazy Taxi”, ”London Bus”, ”Arena of Football” vb. deneyimler yer alırken İzlanda tarafına geçtiğimizde ise ”The Wonder of Energy”, ”Whale Adventures” gibi konular bizi bekliyor.

 

Disneyland, Fransa

Salut Paris! Salut Disneyland! Aslında Paris’den 32 kilometre uzaklıkta yer alan ”Marne la Vallée” kasabası içerisindeyiz ve bu kompleksin ilk adı ”Euro Disney Resort”du. Burası Amerika kıtası dışında açılan ikinci Disneyland. İlki Tokyo’da 1983 yılında açılmıştı. Sonuncusu pek gerekli olmayan bir bilgiydi, kabul.

Park, 19 kilometre kareye yayılmış durumda. Bu, Paris’in beşte biri kadar bir alan demek. Çocukların elini sıkı tutalım. Ulaşım tahmin edeceğiniz üzere çok kolay. Paris ve hatta Londra’dan sürekli trenler var. Yılda ortalama 14 milyon ziyaretçi alan bir parktan söz ediyoruz. Ulaşım pek zor olmasa gerek. Ancak planlamanızı bir tam günü buraya ayıracak şekilde yapın yoksa Mickey ve Minnie hayatta bırakmayız, yemeğe kalın diyerek yakanıza yapışacaktır. Tren biletini gidiş-dönüş alacaklara benden söylemesi. Akşam yemekten sonra ağırlık çökerse ve dönüş biletleri yakılacaksa parkın içerisinde tam 7 farklı otel bulunuyor.

Oteli, yatağı bırakalım da bir etrafa bakalım derseniz, burada içtiğiniz su bile Walt Disney temalı. Yani çocukların çocukluğu kadar büyüklerin de çocukluğu yaşanıyor içeride. Bir yanda Donald Duck diğer yanda Winnie the Pooh ile tam bir fantezi dünyasının ortasındayız. Walter Bey yaşasaydı da olayların ne boyuta geldiğini bir görseydi. Sevgiyle anıyoruz. Dünyaya mutluluk dolu bir miras bıraktı.

Bu anma töreninden sonra çok sayıda restoran, kafe ve mağazanın parkın içinde olduğunu söyleyelim. Özellikle lüks markaların dükkanları çocukluktan sıkılanlara göz kırpıyor. Disneyland’ın giriş bileti fiyatlarını etkileyen çok faktör var. Öncelikle yetişkin (12+) ve çocuk fiyatları ayrı. Tek günlük veya çoklu giriş olarak da seçim yapmamız gerekecek. Bunlarda sonra önümüze her biri farklı kapsamda hazırlanmış paketler koyuluyor. 1 gün yetişkin bileti €38-€76 arasında değişirken bu fiyatların çocuklar için aralığı €32-€72.

 

Port Aventura, İspanya

Barcelona’nın güneyinde yer alan İspanya’nın en büyük eğlence parkı Port Aventura’yı her yıl yaklaşık 3.5 milyon kişi ziyaret ediyor. Barcelona’da trenle kolayca ulaşabilirsiniz. Yol yaklaşık 100 kilometre. Ancak 200 olsa yine gidersiniz çünkü burada Avrupa’nın en hızlı roller coasterlarından biri var. ”Furious Baco” saatte 135 kilometre hıza ulaşıyor. Diğer 3 roller coaster da parkın içerisinde yerini almış ve mideleri alt üst etmeyi bekliyor. Sadece biraz cesaret lazım.

Parkın içerisinde çeşitli tematik alanlar var. Bunlardan biri de ”Ferrari Land”. Alan içerisinde; Ferrari deneyimi sunan simülasyondan, küçük bir konser alanına, çeşitli eğlence aletlerinden, Ferrari logolu hediyelik ürünlerin satıldığı dükkanlara ve hatta özel restoranlara kadar her şey var ve bizi İtalyan lüksünün kırmızısına doyuruyorlar.

Kırmızıları arkamızda bırakarak biraz da mavilere doğru gidelim. Bu parkın içerisinde ıslandığımıza pişman etmeyen bir su eğlence alanı da var. Hatta özel plaj bile. Dön dön bitmeyen kaydıraklar roller coasterdan sonra, yemek üzerine ağır gelen ama yine olsa yine yerim diyeceğiniz bir tatlı gibi. Yemek demişken içeride çok sayıda restoran ve kafe mevcut. Bu restoranlar; steak house, fast food, take away ya da bir otelin lüks salonunda ünlü şef yemekleri olarak karşımıza çıkabiliyor.

Herkes parasının yeteceği kadar G kuvveti alsın lütfen çünkü işletme bize çeşitli paketler sunuyor. Bu paketlerin içinde ”uçak+hotel+park” olarak 360 hizmet sunan bir tane bile var. Uçağı, oteli karıştırma şimdi diyen yetişkinler için tek günlük, park+su parkı giriş paketi €80, aynı paketin çocuklar için olanı €65. Paket fiyatları hakkında detaylı bilgi burada.


Efteling, Hollanda

Amsterdam’a gitmişken kanallardan, coffee shoplardan koparak çığlık çığlığa bir dünyaya girmek neden olmasın? Amsterdam’a arabayla 1 saat 15 dakika uzaklıkta bulunan Efteling, Avrupa’nın en yaşlı eğlence noktalarından biri. 1952 yılından hizmete giren parkta hızlı roller coasterların yanı sıra Hansel ve Gratel masalındaki şekerden ev, konuşan ağaçlar, korsan tekneleri, Doğu temalı saraylar, Uyuyan Güzel ve birçok masalsı aktivite bulunuyor.

Efteling’in diğer parklara göre en farklı özelliği yemyeşil bir alanın içerisinde yapılanmış olması. Ormanın tam ortasında bir eğlence parkı! ”Baron 1898” ve ”Python” en az ikişer kez binilmesi gereken roller coasterlardan. Korku evi konseptli ”Spookslot” ise oldukça başarılı. Güzel detaylara yer verilmiş. Gece kalmaya karar verenler için ”Efteling Hotel” hizmetinizde. Burada oda, villa veya daire seçeneklerinden birini tercih edebilirsiniz.

Parkın giriş biletleri €37. 0-3 yaş çocuklar ücretsiz ve yılın 365 günü açık. Acıkanlar için ise haberler iyi. 14 farklı restoran ve kafede aradığınızı mutlaka bulursunuz.

 

Alton Towers, İngiltere 

Staffordshire kenti yakınlarında bulunan eğlence parkında gerçekten geniş bir aralıktaki yaş grubu içi her şey düşünülmüş. Özellikle küçük yaşta çocuklar için hazırlanmış olan ”CBeebies Land” iyi bir ayrıcalık olmuş. Aileler için önemli bir detay gerçekten. Yaşı daha ileri olanlar için tabii ki adrenalin patlaması seçenekler mevcut. Öne çıkan ve mutlaka denenmesi gereken 4 ünite var; Nemesis, Rita, Oblivion ve Air. Bunlar dışında, serin serin su parkının kaydırakları da sizi çağırıyor.

Parka giriş bileti £32. Ayrıca gece konaklamak isteyenler için Alton Towers Hotel kullanılabilir.

Herkese bol çığlıklar!

One Comment

Leave a Reply