InYAZI

Köpekler ve Uçak Seyahati

Veterinerde tırnağı kesilirken bile içimizin titrediği, incecik bir iğne yapılırken bakamadığımız dostlarımızı uçakla yapacağımız yolculuklarımızda nasıl rahat ettirebiliriz? Aynı zamanda güvenliğini nasıl sağlayabiliriz?

 

İşte 8 önemli ipucu:

Sağlık Karnesi: En dikkat etmemiz gereken konu diyebiliriz. Karnede eksik aşı olmaması gerekiyor. Yurt içi uçuşlarda bu yeterli olsa da yurt dışı seferlerinde gideceğimiz ülkenin evcil hayvan girişi ile ilgili protokollerini ve Türkiye’den evcil hayvan çıkışı ile ilgili kuralları mutlaka önceden öğrenip uygulamamız gerekmekte.

Sakinleştirici İlaç: Uçuştan önce verilen sakinleştirici haplar; köpeğinizin sindirim, dolaşım ve denge sistemini bozabilir. Bu yüzden kesinlikle tavsiye edilmiyor.

Boyun Tasması: Köpeğinizin boynuna bir onu rahatsız etmeyecek yapıda ve boyutta bir tasma takarak üzerine kimlik kolyesini iliştirmeyi unutmayın. Güvenlik açısından önemli bir konu. Bavulumuza gösterdiğimiz hassasiyet düşünülünce köpeğimize aksini yapmak söz konusu olmamalı.

Taşıma Çantası: Taşıma çantasının, köpeğinizin boyutuna göre ne çok dar ne de çok geniş olmaması gerekiyor. Taşıma çantasının emniyetli bir şekilde kapatılabildiğinden emin olmamız gerekiyor. Ayrıca burada en önemli konulardan bir tanesi, asma kilit vb. bir anahtarlı kilitle kesinlikle kilitlenmemesi. Acil bir durumda, anahtarın bulunması sorun yaratabilir.

Uçuş Süresi: 5 saatten uzun uçuşlarda köpeğinizin huzursuzluğu katlanarak artacaktır. Gideceğiniz ülkeyi buna göre düşünün.

Etiket: “Canlı hayvan” ve uluslararası uçuşlarda ise “live animal” etiketini, görünür bir şekilde üst ve yan taraflara yapıştırmayı unutmayın. Bu sayede taşıma yetkililerinin farkındalığı ve dolayısıyla hassasiyeti artacaktır. Ayrıca sonrasında oluşabilecek mağduriyetlerinizde hak ararken eliniz daha güçlü olacaktır.

Havayolu Firmasıyla İletişim: Uçacağımız havayolu firmasıyla uçuşumuzdan önce irtibata geçerek, şirketin ”evcil hayvan taşıma prosedürleri” hakkında detaylı bilgi alalım. Bu prosedürler bazen değişebiliyor. Güncel kalarak haklarımızdan haberdar olmak önemli.

Egzersiz: Köpeğinizin uçuştan önce enerjisini atması yolculuk esnasında daha sakin olmasını sağlayacaktır. Uçağa binmeden önce koşturmak iyi bir fikir.

Leave a Reply